Ako sa správne starať o záclony a závesy

Záclony a závesy sú vyrobené z jemných a citlivých materiálov, ktoré si vyžadujú opatrné ošetrovanie. Zle zvolený program a nešetrné zaobchádzanie vám môže záclonu dokonca poškodiť.

 • Moderné záclony sú vyrobené zo syntetických vlákien, čo výrazne uľahčuje ich údržbu. Aj napriek tomu odporúčame záclony prať minimálne 3 – 4 krát počas roka.
 • Pred vložením do práčky záclony ( a týka sa to aj jemných závesov) poskladáme, vhodné je používať sieťky na pranie záclon, do ktorých záclony pred praním vložíme.
 • Perieme zásadne na odporúčanej teplote 30 – 40 ° C, samozrejmosťou je jemný program bez odstreďovania. Veľmi dôležité je hneď po vypraní záclony vybrať z práčky, inak dochádza k nežiadúcemu pokrčeniu. Po odkvapkaní ich ešte vlhké zavesíme na okná, upravíme do požadovaného tvaru, aby sa vlákna vyrovnali a necháme doschnúť.
 • Pokiaľ budeme postupovať takto starostlivo, nie je väčšinou potrebné záclony žehliť. Pokiaľ predsa len potrebujeme záclony prežehliť, tak len opatrne žehličkou nastavenou na nízku teplotu a po vyžehlení ihneď zavesiť.
 • Závesové materiály majú viac možností čo sa týka ich zloženia a od toho sa odvíja aj príslušný spôsob starostlivosti.
  Tu je skutočne dôležité dodržiavať symboly údržby materiálu, ktoré by sme si mali preštudovať už pri nákupe závesov. Pokiaľ teda preferujeme ľahkú a nenáročnú údržbu, volíme nekrčivé syntetické materiály, ktoré sú aj viac odolné proti ušpineniu. Aj tu však platí jednoduchá zásada –  prať podľa potreby, ale vždy dostatočne často, aby nedochádzalo k hĺbkovému ušpineniu. Pokiaľ pri praní postupujeme rovnako šetrným spôsobom, ako pri záclonách, opäť nie je nutné žehlenie a ušetríme si množstvo práce.
 • Prírodné materiály (okrem hodvábu, ktorý sa nesmie prať) znesú vyššie teploty, čo je výhoda hlavne pri detských textíliách. Nutnosťou je samozrejme žehlenie a to u väčších kusov nebýva jednoduché. Pri tkaninách z prírodných materiálov, ako sú bavlna a ľan, je dôležité už pri nákupe overiť, či sa jedná o vopred vyzrážaný materiál, alebo či musíme počítať s rezervou naviac. Pri bavlnených tkaninách je najčastejšia zrážanlivosť 10 %. Vyvarujeme sa tak možnosti nepríjemného prekvapenia po vypraní závesov.
 • Svoju obľubu stále majú aj tkaniny s vlasom, ktoré sú náchylné k zachytávaniu prachu. Preto je vhodné zamatové či žinylkové závesy občas prachu zbaviť jemným povysávaním alebo vyprášením. Závesy zo zamatu je potrebné dávať vyčistiť, žinylkové materiály je možné šetrne prať na nižšie teploty, opäť je dôležité nežmýkať, aby nedošlo k polámaniu vlákien.
 • Bielenie záclon robte opatrne a ak to výrobca neodporúča, vynechajte ho. V každej domácnosti sa určite nájdu alternatívne a povedzme rovno aj ekologické bieliace prostriedky. Vyskúšajte rovno niečo z kuchyne.
 • Obyčajná kuchynská soľ je vynikajúcim bieliacim prostriedkom. Stačí ju len pridať do horúcej vody a nechať rozpustiť. Odporúčaná dávka je jedna lyžica soli na 3 litre vody. Záclony nechajte namočené v teplom roztoku aspoň 3 hodiny, a nakoniec ručne preperte. Namiesto soli môžete použiť aj ocot.
 • Ďalším skvelým pomocníkom nielen v kuchyni je sóda bikarbóna, ktorá má taktiež skvelé bieliace účinky. Do horúcej vody pridáme niekoľko čajových lyžičiek sódy. Pomer závisí od metráže záclony, a samozrejme aj od toho, ako veľmi je špinavá. Pre orientáciu pridajte aspoň 4 polievkové lyžice sódy na priemerný rozmer záclony a nechajte ju v horúcom roztoku odležať približne pol hodiny. Nakoniec ju stačí vybrať a zavesiť. Namiesto sódy bikarbóny môžete použiť aj kypriaci prášok do pečiva a postupovať rovnako. To je len pár možností ako podomácky vybieliť záclony

Najnovšie články

Zameranie záclon a závesov

Skrátenie závesov

Ak Vám nevyhovuje výška hotového závesu a záves je príliš dlhý, je možné ho jednoducho skrátiť za pomoci nažehľovacej pásky aj bez šijacieho stroja. Stačí

Údržba

Ako sa správne starať o záclony a závesy

Záclony a závesy sú vyrobené z jemných a citlivých materiálov, ktoré si vyžadujú opatrné ošetrovanie. Zle zvolený program a nešetrné zaobchádzanie vám môže záclonu dokonca

Zameranie záclon a závesov

Ako vyberať záclony a závesy správne?

Niekedy stačí nejaká vhodne zvolená maličkosť a náš interiér pôsobí odrazu útulnejšie. Môže to byť zopár doplnkov, vankúšov, kvety a v neposlednom rade záclony a