Ako vyberať záclony a závesy správne?

Niekedy stačí nejaká vhodne zvolená maličkosť a náš interiér pôsobí odrazu útulnejšie. Môže to byť zopár doplnkov, vankúšov, kvety a v neposlednom rade záclony a závesy, ktoré náš interiér oživia a dodajú mu šmrnc. Nákup záclon a závesov nerealizujeme denne, a preto by sme pred kúpou mali poznať pár užitočných pravidiel a rád.

V prvom rade je potrebné poznať rozdiel medzi záclonou a závesom.

  • Záclona je ušitá z jemnejších a padavejších materiálov. Môže byť v rôznych dĺžkach. Tie kratšie, v dĺžkach do polovice okna, sa často nazývajú aj vitrážky a ich úlohou je predovšetkým optické dodekorovanie okna. Pri veľkých oknách sú vhodnejšie dlhé záclony z padavých materiálov, ktoré zase používame s cieľom zabrániť priamemu výhľadu z exteriéru do interiéru.
  • Záves plní funkciu akejsi clony a okrem toho dokáže interiéru pridať aj na samotnej estetike. Existuje široká škála možnosti výberu závesov, čo do materiálov (tafty, bavlnené materiály, zamaty, black-outy a pod.), ale aj do farebnosti (jednofarebné, vzorované)

Taktiež je potrebné si premyslieť, ako budeme závesy a záclony používať. Tu treba zvážiť najmä veľkosť okna (malé kuchynské okno, veľké francúzske okno) a umiestnenie jeho otvárania (v strede, na bokoch). Ak napríklad chceme umiestniť jemnú bielu záclonu pred francúzske okno vedúce na terasu, ktoré budeme niekoľkokrát denne otvárať, je potrebné ju predeliť v mieste otvárania, aby sme nemuseli odsúvať celú dĺžku záclony zo strany na stranu, čím sa vyhneme jej prípadnému poškodeniu alebo zašpineniu.

Pri voľbe materiálu neberieme do úvahy len praktickosť, ale aj estetický dojem, ktorý zvolený materiál poskytuje. Ak chceme dosiahnuť luxusný a reprezentatívny vzhľad, je vhodné použiť materiály ako hodváb alebo brokát, či zamat. Pre detské izby a pracovne sú vhodnejšie materiály s prímesou bavlny alebo syntetické materiály. Do kuchyne zase volíme materiály, ktoré sú odolnejšie z hľadiska údržbovosti.

Ak teda už máme vybraté okno, ktoré chceme nadekorovať a tiež zvolený materiál, ktorý chceme použiť, je dôležité správne meranie. Ak chceme, aby záclona pôsobila ľahko a vzdušne, mala by byť dostatočne nariasená. Pre prirodzený efekt doporučujeme dvojnásobné riasenie materiálu. V závislosti od použitého závesného systému (garníža alebo stropná koľajnica) si potom vieme vhodne namerať potrebné množstvo a dĺžku materiálu. Podstatné sú teda dva parametre a to šírka závesného systému (garníže alebo stropnej koľajnice) a dĺžka záclony.

Čo sa týka farby, platia tu rovnaké univerzálne pravidlá ako aj v samotnom interiéri. Tmavá zmenšuje, svetlá zväčšuje. Zvislé pásy miestnosť predĺžia, vodorovné rozšíria. Veľké vzory zase uberú hĺbku miestnosti, malé ju posilnia. Preto farebne aj vzorovo výrazné záclony a závesy sú skôr vhodné do väčších miestností.

Svoj efekt má takisto aj štruktúra tkaniny – ľahké kĺzavé materiály svetlo rozptýlia, ťažké ho zas pohltia. Ak kombinujeme v interiéri viacero farieb, nemali by sme zabudnúť na to, že by mala medzi nimi dominovať jedna spoločná, ktorá vytvorí pocitový súlad a jednotu. Takisto je vhodné, ak rozdielne farby patria do spoločnej alebo príbuznej farebnej skupiny.

Najnovšie články

Zameranie záclon a závesov

Skrátenie závesov

Ak Vám nevyhovuje výška hotového závesu a záves je príliš dlhý, je možné ho jednoducho skrátiť za pomoci nažehľovacej pásky aj bez šijacieho stroja. Stačí

Údržba

Ako sa správne starať o záclony a závesy

Záclony a závesy sú vyrobené z jemných a citlivých materiálov, ktoré si vyžadujú opatrné ošetrovanie. Zle zvolený program a nešetrné zaobchádzanie vám môže záclonu dokonca

Zameranie záclon a závesov

Ako vyberať záclony a závesy správne?

Niekedy stačí nejaká vhodne zvolená maličkosť a náš interiér pôsobí odrazu útulnejšie. Môže to byť zopár doplnkov, vankúšov, kvety a v neposlednom rade záclony a